سينايي : «گلچهره» به معنی اخص کلمه فیلمی نجیب، سالم و خوب است

  • مشاهده در قالب PDF

Cop Out

خسرو سینایی کارگردان مطرح سینمای ایران در نشستی در فرهنگسرای فردوس به ستایش از فیلم گلچره ساخته وحید موسائیان پرداخته است

آقای سینایی در اظهارات خود گفته : فیلم سینمایی «گلچهره» را خیلی دوست داشتم و امیدم این است آن چیزی که به عنوان سینمای مستقل وجود داردتداوم داشته باشد.
کارگردان «عروس آتش» در ادامه افزود: ما اولین قدم‌ها را از سال 58 برداشتیم و اولین فیلم ما «زنده باد» بود.خوب الان به لطف وسعت یافتن تکنولوژی و حضور دوربین دیجیتال خیلی راحت‌تر از گذشته می‌توان فیلم ساخت و مستقل بود،اما پرسش اینجاست که آیا از آن می‌توان درآمدزایی هم کرد؟ می‌توان آن را در بازار عرضه و نمایش وارد چرخه کرد؟ و دقیقا مشکل از همین نقطه آغاز می‌شود.
سینایی تصریح کرد: این مشکلی است که سینمای مستقل همواره با آن دست به گریبان است و از صمیم قلب آرزو می‌کنم که فیلم و یا فیلم‌هایی مثل «گلچهره» که به معنی اخص کلمه نجیب، سالم و خوب هستند در چرخه نمایش به سرمایه‌شان برسند.
 «خسرو سینایی» در ادامه  اذعان داشت که من با افتخار می‌گویم که امسال درست چهل و پنج سال است که در سینما کار می‌کنم و معتقدم که ما نسبت به گذشته پیشرفت کرده‌ایم. به یاد دارم در دهه پنجاه که در تلویزیون کار می‌ساختم با آن‌ها دعوا داشتم که  برای ساخت یک دیوار آجری برای صحنه باید از آجر استفاده کرد،نه اینکه روی گونی آجر را نقاشی کنیم و با زور سرنیزه تماشاگر را مجبور کنیم که این یک دیوار آجری است. نسل امروز واقعا استعدادهای درخشانی دارد که یکی از این نمونه‌ها «وحید موساییان» است.
وی درادامه گفت : از صمیم قلب به سازندگان این فیلم تبریک می‌گویم که با این که فیلم را در بیرجند گرفته‌اند و من خود به شخصه کاملا آن منتطقه را می‌شناسم،اما باز متوجه نشدم که فیلم در ایران فیلمبرداری شده است و کاملا تماشاگر احساس می کند که در قلب افغانستان است و یا مثلا مدتی طول کشید که من فهمیدم  «افشین هاشمی»  در فیلم کدام است و این یعنی موفقیت،چراکه فیلمساز به درستی توانسته باورپذیری را در تماشاگر به وجود بیاورد.
سینایی ادامه داد: این همان بحثی است که من عرض می‌کردم، چرا که سینما یعنی باورپذیری  برای تماشاگر.اینکه می گویم سینمای ما پیشرفت کرده است تنها یک ادعا نیست، شما اگر دقت کنید می‌بینید که در فضای پیش از انقلاب  تعداد کمی  جدی و فرهنگی سر و شکل دار ساخته شد،چند نفری مثل: «بهرام  بیضایی»، «داریوش مهرجویی» و... تلاش کردند و فیلم‌هایی ساختند،اما واقعا تعداد زیادی نبودند.در صورتی که امروزه نسبت به گذشته واقعا فیلم‌های خوب کم نیستند و با وجود تمام فشارها کارهای خوبی تولید می شوند.من جمله‌ای دارم که به شدت روی آن تاکید می‌کنم و با قاطعیت می‌گویم که سینما جزء یک ابزار نیست و این ابزار در خدمت ذهن افراد قرار می‌گیرد.
این کارگردان در ادامه افزود: ما فیلم خوب و فیلم بد داریم.اما مهم این است که با چه هدفی فیلم ساخته می‌شود.فیلم کمدی اگر به دور از ابتذال باشد  نه تنها چیز بدی نیست که حتی به بشر کمک هم می‌کند،اما این جهل تاریک است که به انسان‌ها ضربه می‌زند و بسیار مهیب و خطرناک است.می توان کار خوب و پر فروش ساخت،این هیچ اشکالی ندارد و خیلی هم خوب است،پس سینما هم مثل هر هدف دیگری خوب و بد دارد و باید  تکلیف خودش را با خودش بداند.در آن صورت است که موفق است و معتقدم که «گلچهره» به هدف خود رسیده است.

آخرین بروز رسانی در شنبه, 10 دی 1390 ساعت 09:35

اضافه‌ كردن نظر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

اخبار سينايي : «گلچهره» به معنی اخص کلمه فیلمی نجیب، سالم و خوب است